W ubiegły piątek 18 stycznia w Dreźnie nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum, poświęcone J.I. Kraszewskiemu. Dzięki interwencji Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego, oddalona została groźba likwidacji tej placówki.
Problemy z dalszym funkcjonowanie muzeum pojawiły się z chwilą powołania do życia ustawy, określającej, iż zabytki starsze niż 50 lat, mogą przebywać poza granicami kraju maksymalnie 5 lat. W związku z tym eksponaty wystawione w muzeum musiały pod koniec roku 2011 powrócić do Polski. Muzeum, pozbawione pamiątek po wielkim pisarzu, przestało pełnić swoją wystawienniczą funkcję a władze Drezna rozpatrywały możliwość sprzedaży dworka.
Przeciwko takim zakusom głośno wyraziły sprzeciw organizacje polonijne oraz Niemiecko-Polskie Towarzystwo w Saksonii. Dzięki osobistej interwencji Bogdana Zdrojewskiego i podpisaniu przez niego oraz zastępcę burmistrza Drezna Dirka Hilberta listu intencyjnego - w którym władze miasta zobowiązały się do utrzymywania dawnego dworku Kraszewskiego jako muzeum i miejsca spotkań oraz do finansowania personelu placówki – groźba zamknięcia placówki została oddalona.
Nowa, znacznie bardziej nowocześniejsza ekspozycja przygotowana została przez muzeum literatury im. Adama Mickiewicza. Zrezygnowano w niej z wiernego odtwarzania XIX-wiecznego salonu z czasów Kraszewskiego na rzecz prezentacji sylwetki pisarza z wykorzystaniem nowych mediów.
Wystawa ukazująca również relacje polsko-saksońskie i polsko-niemieckie, odnosi się także do związków Drezna z innymi wybitnymi Polakami - Fryderykiem Chopinem, Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim.
Na uroczystość oddania do użytku nowego muzeum przybył osobiście polski Minister Kultury, Bogdan Zdrojewski.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław